Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Şili

Teknik Direktör

Marcelo Bielsa

Gelecek Maç
    .. :

H Grubu


TAKIM BİLGİSİ

Marcelo Bielsa'nın takımın başına geçmesinden sonra tam anlamıyla bir futbol döngüsü içerisine giren Şili, gerek oyuncu profili gerekse sistem olarak köklü değişiklikler içerisine girdi. Teknik direktör Nelson Acosta yönetiminde Güney Amerika Elemeleri'ne başlayan Şili, çok da fazla oyunu profiline uymayan 4-5-1 sistemini kullanmanın acısını ilk 4 maçta fazlasıyla çekti.

Acosta'nın görevine son verilmesinden sonra Bielsa ile yola devam Şili'de ilk olarak takımın taktik düzeninde değişiklikler yapıldı. Güney Amerika takımlarının karakteristik özellikleriyle ters düşen 4-5-1 taktiğinden keskin bir geçişle 4-3-3, 3-4-3 ve 4-3-1-2 taktiklerini takıma monte eden Marcelo Bielsa, gün geçtikçe uyguladığı taktik varyasyonlarının da meyvesini toplamaya başladı.

Hücum futbolunun tüm gereklerini yerine getiren ve etkilim ayaklarıyla gol yollarında pek de sorun yaşamayan Şili'de asıl sorun ise savunma kurgusunda. Bielsa'nın Güney Amerika Eleme Grubu'nda Medel, Ponce ve Jara'dan oluşan 3'lü savunma anlayışı, İspanya gibi öldürücü hücum oyuncuları bulunan ve İsviçre gibi kontratak futbolunu başarılı bir şekilde yerine getiren takımlar karşısında sağlam bir sekteye uğrayabilir.

Sonuç ne olursa olsun sisteminden ödün vermeyen Bielsa, 2002 yılında Arjantin Milli Takımı'nda yaşadığı hüsranı Şili Milli Takımı ile yaşamamak için taktiksel planında biraz da olsa esnek davranmalı. Güney Amerika Eleme Grubu'nda hemen hemen her maçta gol atmasına rağmen, savunma kurgusunda yaşadığı temel sorunlardan dolayı grubun en fazla gol yiyen takımlarının başında gelen Şili, 'maç çevirmenin oldukça zor olduğu' 2010 Dünya Kupası'nda oldukça dikkatli olmak zorunda...

GEÇMİŞTEN BU YANA

Oldukça çalkantılı bir futbol tarihine sahip olan Marcelo Salas ve Ivan Zamorano ikilisinin Milli Takımı bırakmasından sonra oldukça sıkıntılı dönemler yaşadı. İki futbol efsanesinden sonra bir türlü kendi yıldızını yaratamayan ve teknik anlamda da istikrarı yakalayamayan Güney Amerika temsilcisi, 2002 ve 2006 yıllarında düzenlenen iki Dünya Kupası'nı da kaçırdı.

Çok ciddi bir potansiyeli olmasına rağmen bir türlü uluslararası organizasyonların aranan yüzü konumuna gelemeyen 'Kırmızılar' son dönemde önemli bir başarı elde edemese de kadro olarak kalitesini yükseltmeye başladı. 1990'lı yıllara oranla Avrupa'ya daha fazla futbolcu ihraç eden ve her geçen yıl genç yıldızlara biraz daha fazla önem vermeye başlayan Şili, yaşanan bu gelişmelere paralel olarak da başarılı sonuçlar almaya başladı.

Özellikle teknik direktör Marcelo Bielsa'nın takımın başına geçmesinden sonra Güney Amerika Elemeleri'nde oynanan futbol, alınan sonuçlar ve takımda yer alan futbolcuların göstermiş olduğu başarılı performans 2010 Dünya Kupası öncesi Şili'nin umutlarını daha da yeşertti.

TAKTİK DİZİLİŞ

Arjantinli teknik adam Marcelo Bielsa, takımın başına geçtiğinden bu yana oynattığı hücum ve kolektif futbol ile dikkatleri üzerine çekti. Kadro yapısı da oynatmak istediği sisteme oldukça yatkın olan Bielsa, özellikle Güney Amerika Elemeleri'nde 4-3-3 ve 4-2-1-3 taktiği üzerinde durdu. Bielsa'nın taktik planında savunma kurgusunda yer alan Medel, Ponce ve Vidal hayati bir önem taşıyor. Bu oyuncuların yanı sıra üçlü santrforun hemen arkasında yer alan 1986 doğumlu Mathias Fernandez, Şili Milli Futbol Takımı'nın can damarı.

GRUPTA NE YAPAR?

Grupta İspanya, İsviçre ve Honduras ile mücadele edecek Şili'nin işi hiç de kolay değil. Son dönemde Avrupa takımlarının, Güney Amerika takımları karşısında yakaladıkları başarı ve Avrupalı takımların gerek oyun sistemleri gerekse agresif oyun yapıları Güney Amerika temsilcilerini zor durumda bırakıyor. İspanya'nın grup liderliği için büyük bir aday olduğu zorlu grupta, Şili'nin en büyük rakibi şüphesiz İsviçre olacak. Oyun tarzı olarak İsviçre'nin tam da istediği bir karakterde olan Şili, bir üst tura çıkmak istiyorsa Honduras karşısından puan kaybetmeyerek İsviçre ile final maçına çıkacak. FIFA.com bu grubun kırılma maçını her ne kadar Şili - Honduras maçı olarak gösterse de, bizce o maç Şili - Honduras değil; Şili - İsviçre...

MİLLİ FORMAYLA EN ÇOK GOL ATAN OYUNCU

Sadece Şili'nin değil dünya futbolunun en iyi golcüleri arasında gösterilen Marcelo Salas, 2009 yılında profesyonel futbol kariyerine nokta koyu. Şili Milli Takımı'nın gelmiş geçmiş en büyük efsaneleri arasında gösterilen Salas, Milli forma altında 1994-2009 yılları arasında mücadele etti ve oynadığı 70 maçta attığı 30 golle Şili'nin en fazla gol atan oyuncusu konumunda bulunuyor. Salas'ın en yakın takipçisi 69 maçta 34 golün altına imza atan Ivan Zamorano...

EN ÇOK MİLLİ OLAN FUTBOLCU

1955-1967 yılları arasında Şili Milli Futbol Takımı'nın formasını giyen Leonel Sanchez, bu forma altında tam 84 maça çıktı. Şili forması altında 84 maça çıkarak 23 golün altına imza atan Sanchez'in bu alandaki en yakın rakibi 1994-2005 yılları arasında 73 kez Şili Milli Takımı'nın formasını giyen Nelson Tapia...

GÜNEY AFRİKA'YA NASIL GELDİLER?

2010 Dünya Kupası'na Güney Amerika Eleme Grubu'ndan gelen Şili, son dönemde göstermiş olduğu başarılı performansı Güney Afrika'ya da taşımak istiyor. Güney Amerika Eleme Grubu'nu Brezilya'nın hemen ardında ikinci sırada bitiren Şili, Arjantin, Paraguay ve Uruguay gibi kadro kalitesi olarak kendisinden bir gömlek daha üstün olan takımları altına almayı başardı. Güney Amerika Elemeleri'nde oynadığı 18 maçta toplam 10 galibiyet, 3 beraberlik ve 5 de mağlubiyet alan Şili, bu 5 mağlubiyetini Arjantin, Paraguay, Brezilya (2) ve Ekvator karşısında tattı. Şili'nin 2010 Dünya Kupası'na katılmasında Arjantin karşısında alınan 1-0'lık galibiyet ile Paraguay deplasmanında alınan 2-0'lık galibiyetin şüphesiz büyük bir katkısı oldu.

RAKAMSAL BAŞARILARI

Şu ana kadar 7 kez Dünya Kupası'nda mücadele eden, ilk Dünya Kupası'na 1930'da katıldı. 1962'de ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası'nda aldığı üçüncülük ile en iyi Dünya Kupası derecesine elde eden Şili, katıldığı diğer Dünya Kupaları'nda ise önemli bir başarı elde edemedi. Şili ve Dünya Kupası denince 1989 yılında yaşanan skandal olaya değinmeden geçmek de olmaz.

1989 yılında, 1990 Dünya Kupası'na katılmak için Brezilya ile Maracana Stadı'nda mücadele eden Şili'de dönenim kalecisi Roberto Rojas tarihe geçen bir skandalın altına imza attı. Maracana Stadı'nda oynanan maçın 67. dakikasında Brezilya 1-0 önde iken, tribünlerden atılan bir meşale sonrası bir anda kanlar içinde kalarak yere yığıldı!

Büyük bir telaşın yaşandığı olay sonrasında, Şili Milli Futbol Takımı yeterli güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle sahadan çekildi... Maç sonunda yapılan televizyon analizlerin sonucunda Roberto Rojas'ın kafasına bir cisim isabet etmediği ve eldivenlerinden çıkarttığı bir bıçak ile kendisini kafasından bıçakladığı anlaşıldı ve Şili hükmen 2-0 yenik sayıldı.
Bu olaydan dolayı, FIFA Şili futbol takımını 1994 Dünya Kupası elemelerinden men etmiş ve Roberto Rojas ise ömür boyu futbol karşılaşmalarından men cezası aldı.

1930 DÜNYA KUPASI: 1. Tur
1950 DÜNYA KUPASI: 1. Tur
1962 DÜNYA KUPASI: Üçüncü
1966 DÜNYA KUPASI: 1. Tur
1974 DÜNYA KUPASI: 1. Tur
1982 DÜNYA KUPASI: 1. Tur
1994 DÜNYA KUPASI: Cezalı
1998 DÜNYA KUPASI: 2. Tur
Puan Durumu
 
O
G
B
M
A
Y
AV+
P

 İspanya
3
2
0
1
4
2
2
6

 Şili
3
2
0
1
3
2
1
6

 İsviçre
3
1
1
1
1
1
0
4

 Honduras
3
0
1
2
0
3
-3
1


Fikstür
  16 Haz 2010
Honduras
0 - 1
  Şili

  21 Haz 2010
Şili
1 - 0
  İsviçre

  25 Haz 2010
Şili
1 - 2
  İspanya

  28 Haz 2010
Brezilya
3 - 0
  Şili • DK2010 Rüya Takımı
 • Görevine son verilenler
 • Robben geyikleri
 • Sporx Altın 11
 • Akıllarda kalanlar
 • İspanya kutlama
 • Şampiyon yurdunda
 • İspanyollar çıldırdı
 • Casillas'ın meleği
 • Şampiyon İspanya
 • Hollanda 0-1 İspanya
 • Hollanda - İspanya (M.Ö.)
 • Kapanış Töreni
 • Uruguay - Almanya
 • URU - ALM (Maç öncesi)
 • 2014 Dünya Kupası Amblemi
 • Messi tatilde
 • Altın Top adayları!
 • Paul şampiyonu seçti
 • Almanya 0-1 İspanya
 • Almanya - İspanya (M.Ö)
 • Prenses Maxima
 • Sabaha kadar eğlendiler!
 • Uruguay 2-3 Hollanda
 • Uruguay - Hollanda (M.Ö.)