Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kuzey Kore

Teknik Direktör

Kim Jong-Hun

Gelecek Maç
    .. :

G Grubu


TAKIM BİLGİSİ

Dünya Kupası 2010'da G Grubu'nda yer alacak Kuzey Kore tam bir kapalı kutu. Son dönemde Kore futbolu 2002 Dünya Kupası'nda Güney Kore'nin elde ettiği dördüncülükle bir yükselişe geçti. 2010'da ise hem Güney Kore, hem de Kuzey Kore turnuvaya katılmaya hak kazandı. Asya futbolunun önemli temsilcilerinden biri olan Kuzey Kore agresif futbol yapısı ile biliniyor. Teknikten çok kondisyona dayalı bir oyun anlayışı sergileyen Kuzey Kore, Güney Kore'nin 2002'de gösterdiği başarının bir benzerini göstermek isteyecektir.

Uzun zamandır uluslararası arenada boy göstermeyen Kuzey Kore, elemelerde gösterdiği iyi performans ile Güney Afrika'da kendine yer edindi. Asya Eleme Grubu'ndan sürpriz bir şekilde çıkarak, Dünya Kupası Finalleri'ne katılmayı başaran Kuzey Kore uzun zaman sonra elde ettiği bu şansı iyi kullanmak isteyecektir. 1966'da ilk kez Dünya Kupası'na katılan Kuzey Kore son sekize kalmayı başararak, önemli bir çıkış yakaladı. Daha sonra uluslararası arenada görünmeyen Kuzey Kore elemelerde gösterdiği başarıyı Güney Afrika'da da göstererek, dünya futbolunda yine adından söz ettirmeye çalışacak.

GEÇMİŞTEN BU YANA

Güney Afrika'da uzun bir aradan sonra boy gösterecek olan Kuzey Kore, Kore Demokratik İnsanlar Cumhuriyeti Birliği'nin himayesinde turnuvaya katılıyor. Dünya Kupası'nda ilk kez 1966'da sahne alan Kuzey Kore beklentilerin aksine büyük bir başarı göstererek, çeyrek final biletini almayı başardı. 44 yıl sonra Kuzey Kore yine Dünya Kupası Finalleri'ne katılmaya hak kazandı.

Asya Kupası'na da 3 kez katılmayı başaran Kuzey Kore 1980'de dördüncü oldu. 1992 yılında da Asya Kupası'na katılan Kuzey Kore 2011'de de Asya Kupası'nda mücadele edecek. Kuzey Kore'nin şu andaki kadrosu ise Kuzey Kore doğumlular ve Japonya'da doğan Zainichi Korelilerinden oluşuyor.

Kuzey Kore 1964 yılında Olimpiyat Futbol Turnuvası'na katılmaya hak kazanmasına rağmen, bu hakkından vazgeçti. 1976 yılında ise çeyrek final oynamayı başardı. Kuzey Kore 1978 yılında Asya Oyunları'nda altın madalya kazandı. 2006 Dünya Kupası Finalleri'ne katılma şansını İran önünde kaybeden Kuzey Kore için bu deneyim tam bir hayal kırıklığı oldu. 2010 Dünya Kupası'na katılarak, büyük bir başarıya imza atan Kuzey Kore onca yılın özlemini dindirirken, eline geçen bu fırsatı da en iyi şekilde değerlendirmek istiyor.

TAKTİK DİZİLİŞ

Genelde 4-4-2 taktik dizilişi ile mücadele eden Kuzey Kore arada bir 3-5-2 formatına da dönüyor. Güney Afrika'da da 4-4-2 sistemi ile oynamasını beklediğimiz Kuzey Kore maç içindeki duruma göre hocasının kararı ile sistem değişikliğine de gidebilecek yapıda bir takım.

Kalede Myong-Guk güven veriyor. Alternatifleri Kim Myong Gil, Kim Myon Won. Genelde sağ bekte Jun-IL, sol bekte ise Chol Jin oynuyor. Savunmanın göbeğinde ise Kwang Hyok, Song Chol'un yanı sıra Kwang Chon ve Jong Hyok alternatif isimler olarak dikkat çekiyor.

Orta sahaya geçtiğimizde; Nam Chol, Yun-Nam, In-Guk ve Young-Hak gibi isimler ön plana çıkıyor. Forvet hattında ise Yong-Jo ve Tae-Se en önemli oyuncular.

GRUPTA NE YAPAR?

Dünya Kupası 2010'da G Grubu'nda yer alacak Kuzey Kore düşebileceği en zor grupta yer alıyor. 'Ölüm Grubu' olarak adlandıran G Grubu'nda Kuzey Kore; Brezilya, Portekiz ve Fildişi Sahili ile mücadele edecek. Kuzey Kore 15 Haziran'da bugüne kadar Dünya Kupası'nı en çok müzesine götüren Brezilya ile karşılaşacak. Bu maçın onlar için çok zorlu geçeceği bir gerçek. Bir başka gerçek ise Kuzey Kore'nin grubundaki en zor maçla Dünya Kupası'na başlayacak olması. Kuzey Kore'nin kendini sınayacağı bu maçta yol haritasını belirleyecek olması da bir avantaj. Brezilya karşısında alacakları sürpriz bir sonuç bütün dünyanın gözlerini Kuzey Kore'ye çevirmesine neden olacaktır.

Güney Kore'nin 2002'de elde ettiği dördüncülük ve oynadığı güzel futbol daha dün gibi akıllarda. Kuzey Kore'nin bir benzer başarıyı bu gruptan çıkarak, göstermesi zor görünüyor. Grupta 2. maçında 21 Haziran'da Portekiz önüne çıkacak olan Kuzey Kore'nin şansı çok fazla görünmüyor. Takım oyununu sahaya yansıtabilirse, bir şansı olabilecek olan Kuzey Kore'nin bu gruptan çıkması mucize gibi duruyor. 25 Haziran'da gruptaki son maçında Fildişi Sahili ile karşılaşacak olan Kuzey Kore bir şekilde bu grupta puan ya da puanlar alabilecek potansiyele sahip ama bu kazanımlar Brezilya, Portekiz veya Fildişi Sahili önünde mi gerçekleşir tahmin etmek zor.

GÜNEY AFRİKA 2010'A NASIL GELDİLER?

Kuzey Kore Dünya Kupası 2010 Asya Elemeleri ilk turunda Moğolistan ile 2 maç yaptı. 4-1 ve 5-1 kazandığı maçlarla ilk grupta yer almaya hak kazandı. 3. Grup'ta Güney Kore, Ürdün ve Türkmenistan ile mücadele eden Kuzey Kore, yaptığı 6 maçtan topladığı 12 puanla final grubuna katılmaya hak kazandı. Bu maçlarda 3 galibiyet, 3 beraberlik alan Kuzey Kore hiç yenilmedi.

Kuzey Kore final grubunda Güney Kore, Suudi Arabistan, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri ile mücadele etti. Kuzey Kore yaptığı 8 maçta; 3 galibiyet, 3 beraberlik, 2 yenilgilik bir performans sergiledi. Bu mağlubiyetlerini Güney Kore ve İran'a karşı aldı. 8 maçta 12 puan toplayan Kuzey Kore, Güney Kore'nin ardından grubu 2. tamamladı ve doğrudan Güney Afrika'daki Dünya Kupası 2010'a katılmaya hak kazandı.

RAKAMSAL BAŞARILARI:

Kuzey Kore AFC Asya Kupası'na 3 kez katılmaya hak kazandı. 1980 yılında bu kupada dördüncü olan Kuzey Kore, 1992 yılında da kupaya katıldı. Kuzey Kore 2011'de de bu kupaya katılacak. AFC Challenge Kupası'nda ise 2008 yılında üçüncü olan Kuzey Kore 2010'da şampiyonluğa ulaştı. Doğu Asya Kupası'nda ise final turnuvasında 2005'te üçüncü olan Kuzey Kore 2008'de ise dördüncü oldu.

Kuzey Kore Dünya Kupası'na ise 1966'da ilk kez katılırken, büyük bir sürprize de imza attı. Bu turnuvada çeyrek final oynayan Kuzey Kore tam 44 yıl sonra yeniden Dünya Kupası'nda boy gösterecek.

1966 DÜNYA KUPASI: Çeyrek finalist
Puan Durumu
 
O
G
B
M
A
Y
AV+
P

 Brezilya
3
2
1
0
5
2
3
7

 Portekiz
3
1
2
0
7
0
7
5

 Fildişi Sahili
3
1
1
1
4
3
1
4

 Kuzey Kore
3
0
0
3
1
12
-11
0


Fikstür
  15 Haz 2010
Brezilya
2 - 1
  Kuzey Kore

  21 Haz 2010
Portekiz
7 - 0
  Kuzey Kore

  25 Haz 2010
Kuzey Kore
0 - 3
  Fildişi Sahili • DK2010 Rüya Takımı
 • Görevine son verilenler
 • Robben geyikleri
 • Sporx Altın 11
 • Akıllarda kalanlar
 • İspanya kutlama
 • Şampiyon yurdunda
 • İspanyollar çıldırdı
 • Casillas'ın meleği
 • Şampiyon İspanya
 • Hollanda 0-1 İspanya
 • Hollanda - İspanya (M.Ö.)
 • Kapanış Töreni
 • Uruguay - Almanya
 • URU - ALM (Maç öncesi)
 • 2014 Dünya Kupası Amblemi
 • Messi tatilde
 • Altın Top adayları!
 • Paul şampiyonu seçti
 • Almanya 0-1 İspanya
 • Almanya - İspanya (M.Ö)
 • Prenses Maxima
 • Sabaha kadar eğlendiler!
 • Uruguay 2-3 Hollanda
 • Uruguay - Hollanda (M.Ö.)