Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Honduras

Teknik Direktör

Reinaldo Rueda

Gelecek Maç
    .. :

H Grubu


TAKIM BİLGİSİ

1970 Dünya Kupası uğruna El Salvador ile büyük bir savaşın içerisine giren Honduras, tarihindeki ikinci Dünya Kupası'na bu kez skandalla değil de büyük bir başarı ile katılacak. Güney Afrika'ya play-off oynamadan direkt vize alan Honduras, İspanya, İsviçre ve Şili ile zorlu bir mücadelenin içerisine girecek. Kadro olarak David Suazo, Figueroa ve Palacios dışında etkili bir oyuncusu bulunmayan Honduras, rakiplerine oranla bu açından bakıldığı zaman büyük bir dezavantaj içerisinde olacak. Kısır kadrosu ile zorlu grupta var olma mücadelesi verecek olan Reinaldo Rueda'nın talebelerinin alabildikleri her puan onlar için büyük bir başarı sayılacak. Beklentinin olmamasının doğurduğu rahatlık ile 2010 Dünya Kupası'nda mücadele edecek olan Honduras, "2010 Dünya Kupası'nda bir Honduras vardı" dedirtmek için bir nebzede olsun katı savunma futbolundan ödün verip, daha fazla risk almalı.

GEÇMİŞTEN BU YANA

Honduras'ı anlatırken, bu satırları El Salvador'dan bağımsız bir şekilde yazmak şüphesiz tarihe en büyük ihanet olacaktır. "Futbol asla futbol değildir" klişesinin ortaya çıkmasında Honduras ile El Salvador arasında yaşanan 'futbol savaşının' yadsınamaz bir payı vardır aslında. 1968 yılında Arellano yönetiminde gerek sosyal gerekse ekonomik olarak tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşayan Honduras, yaşadığı bu sıkıntıları bir nebze olsun ortadan kaldırmak için El Salvador ile daha önceden imzaladığı bazı anlaşmaları rafa kaldırma kararı alır.

Ekonomik ve sosyal durumu Honduras'tan bile kötü olan El Salvador için Arellano'nun aldığı karar, ülkede büyük bir kaosa yol açar... Salvador'dan Honduras'a olan göçün kesilmesinden sonra büyük bir krize giren El Salvador'da halk ayaklanır ve dönemin hükümetine büyük bir tepki ortaya çıkar. Honduras'ın aldığı bu kararın ardından El Salvador'un Honduras'a karşı olan nefret ve öfkesi adeta patlama noktasına gelmiştir. Yaşanan bu krizin ortamının gölgesinde iki takım da 1970 yılında düzenlenecek Dünya Kupası'na katılmak için birbirleriyle eleme maçları oynamak zorunda kalır.

İlk maç Honduras'ın başkenti Tegucigapla'da oynanır ve Honduras kazanır. Bu maçta çok tatsız olaylar yaşanır ancak daha kötüsü de olacaktır. El Salvador'daki maçta olaylar çığırından çıkar. Maçta Honduras bayrakları yakılır, milli marş seremonisi esnasında çok tatsız olaylar yaşanır; maçı izlemeye gelen yüzlerce Honduras taraftarı yaralanır. Honduras basını da zaten gergin olan ortamı, maç günü Salvadorluların yüzlerce Honduraslıyı öldürdüğü, tecavüz vakalarının yaşandığı, arabaların yakıldığı gibi yalan ve abartı haberler yayınlayarak daha da gerer. Gerek maçta yaşanan bu olaylar gerekse basının kışkırtmaları üzerine Honduraslılar kendi ülkelerindeki Salvadorlulara saldırırlar. Büyükelçi yardımcısı bile saldırıya uğrar. Yüzlerce Salvadorlu maçtan sonraki bir hafta içinde öldürülür. 26 Haziran'da Salvador, Honduras ile ilişkilerini kestiğini açıklar. İki taraf ta birer maç kazanmıştır.

27 Haziran 1969'da Meksika'da taraflar bir kez daha karşılaşır ve Salvador Honduras'ı yenerek kupaya katılma hakkı kazanır. Ve maçtan hemen sonra Honduras, Salvador ile olan diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklar. Honduras'ta yenilginin öfkesi sokaklara taşar ve hayal kırıklığı içindeki halk hıncını bir kez daha Salvadorlulardan alma yoluna gider. Salvadorlulara yapılan saldırılan maçın kaybedilmesini izleyen günlerde gittikçe artar. Futbol maçıyla birlikte iyice gerilen ortam bir türlü yatışmaz. Ve 14 Temmuz'da El Salvador uçakları Honduras?ı bombalar. Burada savaşın ayrıntılarını vermek elbette gereksiz. Önemli olan savaşın sonuçlarıdır; Savaşta 2 bin kişi ölür, 100 bin kişi zorunlu olarak göç eder. İki ülke 22 sene boyunca Orta Amerika Ortak Pazarı'ndan dışlanır. İşsizlik artar, istikrarsızlıklar çoğalır. Olay bir sosyal patlamaya dönüşür ve ülkede iç savaş çıkar.

Geçmişten bu yana Honduras'ta değişen tek şey nispeten düzelen ekonomidir... Futbol, futbol ne kadar gelişirse gelişsin 1969 ve 1970 sürecinde El Salvador ile yaşananlar hiçbir zaman unutulmayacak...

TAKTİK DİZİLİŞ

Yunanistan'ın Avrupa Futbol Şampiyonası, İtalya'nın da Dünya Kupası'nda savuma futbolu ile elde ettiği başarılardan feyz alan Honduras, deneyimli teknik adam Reinaldo Rueda yönetiminde farklı savunma şablonlarını denemeye devam ediyor. Genelde 4-4-1-1 ve klasik 4-4-2 sistemleri ile mücadele den Honduras'ta genel kadro yapısı da bu iki sisteme oldukça müsait. David Suazo ve Carlos Pavon gibi iki santrforundan vazgeçemeyen Rueda, taktik varyasyonlarını da bu çerçevede oluşturuyor. 4-4-1-1 taktiğini kullandığı zaman Pavon'u Suazo'nun hemen arkasında görevlendiren Rueda, 4-4-2 sisteminde ise hücum bölgesinde Suazo ve Pavon'u görevlendiriyor. Bu açıdan bakıldığı zaman, Suazo ve Pavon ikilisi hem teknik direktör Reinaldo Rueda'nun kilit isimleri hem de Honduras'ın cam damarları...

GRUPTA NE YAPAR?

2010 Dünya Kupası'na katılması bile büyük bir sürpriz olarak nitelendirilen Honduras'ın bu büyük organizasyonda kaybedebilecek herhangi bir şeyi yok. Kadro kalitesi ve tecrübesi olarak sadece bu grubun değil, tüm grupların en zayıf halkası olan Honduras için İspanya, İsviçre ve Şili karşısında alabileceği her puan büyük bir başarı olarak değerlendirilebilinir. Grubun dominant takımı İspanya'nın yanı sıra İsviçre ve Şili gibi son yıllarda yükselen bir form grafiği yakalayan ülkeler karşısında oldukça sıkıntılı anlar yaşaması muhtemel olan Honduras'ın bu kritik grupta yaptıklarından çok yapamadıklarını konuşabiliriz.

MİLLİ FORMAYLA EN ÇOK GOL ATAN OYUNCU

1992 yılında başlayan profesyonel futbol kariyerine 20 kulüp sığdıran Carlos Pavon, Honduras Milli Takımı'nda ise 98 kez forma giydi. 36 yaşında olmasına rağmen yeterli fizik gücü, teknik kapasitesi ve son vuruşlardaki başarısı ile dikkatleri üzerine çeken Pavon, 17 yıllık Honduras Milli Takımı kariyerinde rakip fileleri 57 kez havalandırdı. Bu alandaki rekoru elinde bulunduran Pavon'un, en yakın rakibi 34 gollü Milton Nunez...

EN ÇOK MİLLİ OLAN FUTBOLCU

1990'lı yılların ortasında Honduras'ın Avrupa'ya açılan kapısı olan Amado Guevara, ülke futboluna önemli katkılar yaptı. Honduras'ın futbol gelişimi göz önüne alındığı zaman gerek sporcu kişiliği gerekse sosyal olaylardaki duyarlılığı ile dikkat çelen Guevara, 2010 Dünya Kupası öncesinde milli formayı tam 133 kez sırtına geçirdi. 34 yaşındaki orta saha oyuncusu, Güney Afrika'da oynanacak Dünya Kupası'nda bu alandaki rekorunu bir adım daha öteye taşıma imkanına sahip...

GÜNEY AFRİKA'YA NASIL GELDİLER?

2010 Dünya Kupası'na oldukça meşakkatli bir sürecin sonucunda katılan Honduras, bu yolda tam 18 maç yaptı. 2008'in Haziran ayında ilk etapta Karayipler 1. Tur Elemeleri'nde Porto Rika'yı 2-2 ve 4-0'lık skorlarla ile eleyen Honduras, 2008'in Ağustos'unda ise Karayipler 2. Tur Elemeleri'nde Meksika, Kanada ve Jamaika ile grup mücadelesi verdi. Grupta oynadığı 6 maçtan 4 galibiyet çıkartarak Meksika ile birlikte Karayipler 3. Tur Elemeleri'ne (Final Grubu) yükselmeye hak kazanan Honduras, Amerika, Meksika, Kosta Rika, El Salvador ve Trinidad-Tobago ile kıran kırana bir mücadelenin içerisine girdi.

Otoriteler tarafından Trinidad-Tobago ve El Salvador ile birlikte grubun en zayıf takımı olarak değerlendiren Honduras, 10 maçlık zorlu periyot sonucunda herkesi şaşkına çevirdi. Özellikle iç sahada kazandığı maçlar sayesinde puan toplamayı başaran Honduras, direkt olarak Dünya Kupası bileti alabilmek için 'ebedi düşmanı' El Salvador'u deplasmanda mağlup etmesi gerekiyordu. Büyük bir baskı altında oynanan maçtan sonra rakibini Carlos Pavon'un 64. dakikada attığı golle 1-0 mağlup eden Honduras, grubun favorileri arasında yer alan Kosta Rika'yı altına alarak play-off oynamadan Dünya Kupası'na katılma hakkı kazandı.

RAKAMSAL BAŞARILARI

89 yıllık futbol tarihinde elle tutulur bir başarısı olmayan Honduras, tarihinde ikinci kez Dünya Kupası'na katılacak. İlk Dünya Kupası'na 1982'de katılan Honduras, grupta Kuzey İrlanda, İspanya ve Yugoslavya ile mücadele etti. Grupta İspanya ve Kuzey İrlanda ile 1-1 berabere kalan, Yugoslavya'ya 1-0 mağlup olan mavi-beyazlılar topladığı 2 puanla 1982 Dünya Kupası'na veda etti.

Uluslararası organizasyonlara genelde katılma başarısı gösteremeyen Honduras, CONCAFAF düzeyinde oynanan turnuvalarda ise zaman zaman başarılı sonuçların altına imza attı. Özellikle 1981 yılında ev sahipliği yaptığı CONCACAF Şampiyonası'nda büyük bir sürpriz yaparak şampiyon olan Honduras, o tarihten bu yana ise önemli bir başarının altına imza atamadı. 2001 yılında Copa Amerika, 2009 yılında UNCAF Uluslar Kupası ve 2009'da CONCACAF Gold Kupası'na katılan mavi-beyazlılar yaşadıkları sosyal ve ekonomik buhranın etkilerini futbolla kırmak istedileri ancak bu plan başarılı olmadı.

1982 DÜNYA KUPASI: İlk Tur
Puan Durumu
 
O
G
B
M
A
Y
AV+
P

 İspanya
3
2
0
1
4
2
2
6

 Şili
3
2
0
1
3
2
1
6

 İsviçre
3
1
1
1
1
1
0
4

 Honduras
3
0
1
2
0
3
-3
1


Fikstür
  16 Haz 2010
Honduras
0 - 1
  Şili

  21 Haz 2010
İspanya
2 - 0
  Honduras

  25 Haz 2010
İsviçre
0 - 0
  Honduras • DK2010 Rüya Takımı
 • Görevine son verilenler
 • Robben geyikleri
 • Sporx Altın 11
 • Akıllarda kalanlar
 • İspanya kutlama
 • Şampiyon yurdunda
 • İspanyollar çıldırdı
 • Casillas'ın meleği
 • Şampiyon İspanya
 • Hollanda 0-1 İspanya
 • Hollanda - İspanya (M.Ö.)
 • Kapanış Töreni
 • Uruguay - Almanya
 • URU - ALM (Maç öncesi)
 • 2014 Dünya Kupası Amblemi
 • Messi tatilde
 • Altın Top adayları!
 • Paul şampiyonu seçti
 • Almanya 0-1 İspanya
 • Almanya - İspanya (M.Ö)
 • Prenses Maxima
 • Sabaha kadar eğlendiler!
 • Uruguay 2-3 Hollanda
 • Uruguay - Hollanda (M.Ö.)