Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Statlar
geri
ileri

Soccer City Stadı
Johannesburg

94.700 kapasiteli

Afrika Kıtası'nın en heybetli ve artistik futbol arenalarından birisi olan ve yeniden inşaa edilen Soccer City Stadı, 2010 FIFA Dünya Kupası'nın ilk maçına ve finaline ev sahipliği yapacak.

Stadın dizaynı Afrika ikonu olan ve calabash olarak da bilinen Afrika su kabağından ilham alınarak tasarlandı. Stadyum geceleri ışıklandırıldığı zaman estetik olarak etrafındakilerin ilgisini çekiyor. Soccer City Stadı Johannesburg'un güney-batısına inşa edildi ve sadece futbol çılgınlığının olduğu yerleşim merkezlerinden birisi olan Soweto'ya kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Johannesburg nüfusunun yaklaşık % 40'lık kısmı Soweto'da yaşarken, bu da 2010 finalleri boyunca bu stadı aktivitelerin merkezi haline getirecek.

Bu stadyum genel olarak Güney Arfika futbolunun kalbi olarak adlandırılırken, tarih boyunca birçok önemli karşılaşmaya da ev sahipliği yaptı. 1980'lerin ortasında resmi yetkililer bir araya gelerek ülkenin ilk uluslararası stadını yapmaya karar verdiler ve inşaatın finansı üniversite öğrenci birliklerinin kasası tarafından sağlandı.

Soccer City Stadı, Nelson Mandela'nın 1990 yılında hapisten çıktından sonraki ilk büyük mitingine ev sahipliği etmişti. Soccer City Stadı 1996 yılında Ulusal Afrika Kupası finaline de sahne olmuş ve Güney Afrika Tunus'u 2-0 mağlup ederek şampiyonluğa uzanmıştı.

Stadın orjinali FNB Stadı olarak bilinirken, 80.000 kişilik kapasiteye sahipti. Daha sonra yapılan artırmalar sonucunda stadın kapasitesi 94.700'e çıktı.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program