Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Tshwane / Pretoria

Tshwane/Pretoria sahip olduğu çok sayıda anıt, müze ve çağdaş sanat yapıtıyla zengin ve renkli bir mirası yansıtırken, eski ve yeni olguları birbirine harmanlayan canlı bir görüntüye sahip.

Tshwane/Pretoria Güney Afrika'nın başkenti. Çeşitli müzeler, sanat merkezleri, tarihsel binalar ve anıtlarla canlı bir kültürün olduğu şehir, bilim ve teknoloji müzeleri ile de dikkatleri çekiyor. Kilise meydanı ve devlet tiyatrosu sıklıkla uluslararası ve ulusal performanslara sahne oluyor.

TARİHİ

Tshwane Metropol Belediyesi 2000 yılında kuruldu. Yeni kurulan kent, 13 eski kent ve kent konseyinin birleşmesiyle oluşurken, belediye idaresi sistemi tarafından yönetiliyor. Bahsedilen şehir konseyleri arasında Pretoria, Centurion, Akasia ve Soshanguve ile Mabopane'nin çevrelediği alanlar olan Atteridgeville, Ga-Rankuwa, Winterveld, Hammanskraal, Temba, Pienaarsrivier, Timsah Nehri ve Mamelodi yer alıyor.

FUTBOL

Tshwane/Pretoria uzun zamandır Güney Afrika'nın profesyonel futbolu konusunda bir numara olarak gösterilirken, bünyesinden ülkenin en iyi oyuncularını yetiştirdi. Arcadia ve Berea Park kentin ilk profesyonel takımlarıydı. Daha sonraki yıllarda ise Mamelodi Sundowns, Mamelodi United, Pretoria City (daha sonra adı SuperSport United olarak değiştirildi) takımları bu akımı devam ettirdiler.

Arcadia takımı 1974 yılında 3 kez şampiyonluk kazanan takımı olmasına rağmen kentin gurur kaynağı Mamelodi Sundowns'tı. 1988 yılında ligde 5 kez art arda mutlu sona ulaşarak profesyonel lig rekorunu kıran takım aynı zamanda 2001 yılındaki CAF Şampiyonlar Ligi'nde de ikinci olmuştu. Mamelodi Sundowns takımı mavi-sarı forma renklerinden dolayı 'Brezilyalılar' olarak isimlendiriliyor.

Supersport United, Gavin Hunt yönetimi altında kazandığı şampiyonluklarla son yıllarda Güney Afrika'daki ligi kontrol ediyor. Pretoria Üniversitesi ülkenin en büyük ve mükemmel spor okuluna sahip. Okul ayrıca en çok sayıda bayan futbolcuya sahip olan okul olurken, son derece güçlü bayan takımları yaratıyor.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program