Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Nelson Mandela Bay

Adını ırkçılığa karşı mücadelede simgeleşen Güney Amerika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı Nelson Mandela'dan alan kent, turistlerce en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Kent, üçüncü ve dördüncü play-off maçlarına ev sahipliği yapacak.

Konukseverliğiyle bilinen Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth, kusursuz sahillerle çevrili ve Güney Afrika'nın liman şehirlerinden bir tanesi. Cape eyaletinin batısında konumlanmış olan kent, Nelson Mandela, eski başkan Thabo Mbeki, Steve Biko, Chris Hani, Walter Sisulu, Oliver Tambo ve ayrımcılık ile ırkçılığa karşı mücadele eden kahramanların figürlerini içerisinde barındırıyor.

Oldukça yoğun bir liman kenti olan Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth, Güney Afrika'nın motor sanayisinin başkenti olarak kabul ediliyor. Şehir, güneş ışığının vurduğu ve 'Yüzüklerin Efendisi' kitabına ilham kaynağı olduğu söylenen engebeli ve pürüzsüz plajlara sahip. Tüm bu doğal güzellikler şehir merkezinden sadece birkaç saat uzaklıkta.

TARİHİ

Bu kentin de tarihi neolitik çağa dayanıyor. Ancak modern kentin kuruluşu 19. Yüzyılın ilk yarısında gerçekleşiyor. İlk İngiliz göçmenleri 1820 yılında Elizabeth limanına ulaştılar. 1820'de o dönemin bölge valisi vekili Sir Rufane Hindistan'da ölen karısı Elizabeth'in onuruna liman şehrine Port Elizabeth ismini verir.

Nelson Mandela Bay / Port Elizabeth, bunaltıcı ayrımcılık rejimine karşı olan direncin çekirdeği konumundaydı. 2000 yılında Port Elizabeth, Mandela Bay'ın bir parçası oldu.

FUTBOL

Bu bölgenin en popüler sporları futbol, rugby ve kriket. Bu yüzden ülkenin en iyi kriketçilerinin, rugby oyuncularının ve futbolcularının Cape eyaletinin batısından çıkması sürpriz değil.

Şu anda küme düşürülmüş olan Bay United takımı şehrin en iyi takımı olarak göze çarpıyor. Bay United'dan önce şehrin profesyonel takımı 1997'de küme düşürülen Michau Warriors takımıydı.

Nelson Mandela Bay/Port Elizabeth 1996 Afrika Uluslar Kupası'nda grup ve çeyrek final karşılaşmalarına ev sahipliği yapmıştı. Çoğu futbol maçı eyaletin doğusundaki Rugby Futbol Birliği Stadı'nda oynanıyor.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program