Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Rustenburg

Rustenburg, Bushveld savanalarının kalbi. Şehir, eyaletin kuzeybatısında ve nefes kesen Magaliesburg dağlarının eteklerinde konumlanmış durumda. Bu dağdaki en yüksek nokta deniz seviyesinden 1.852 metre yükseklikte. Dağ ayrıca 1800'lü yıllardan önce savaşlarda iyi bir taktik bölgesi idi.

Mineraller açısından zengin olan bölgede, ciddi bir platin rezervi bulunuyor. Bu özelliğinden dolayı kent dünyanın platin başkenti olarak niteleniyor. Bölge bu özelliğinden dolayı en çok iş olanağı sağlayan yer. Burası ayrıca ülkenin en zengin kabilelerinden birisi olan Bafokeng'un da evi.

Rustenburg heyecan uyandıran güneş şehrinden 30 kilometre uzakta bulunuyor, uluslararası alanda Afrika'nın bir numaralı tatil yeri olması ile de meşhur. Güneş şehri birçok eğlendirici ve rahatlatıcı imkanlar sunarken, herkesi meşgul edebilecek kadar yeterli aktiviteye sahip.

TARİHİ

Bafokeng halkının kökeni buraya dayanmakta. Bafokeng sözcüğü ise 'çiğ damlasının insanları' anlamına geliyor. Bafokeng halkı, buraya 200 yıldan daha fazla bir süre öncesinde göç etmişler.

FUTBOL

Royal Bafokeng Sports Holding'e ait olan Platinum Stars takımı Rustenburg'un tek profesyonel takımı. Son zamanlarda şehrin öncüsü olan takım ülkenin en iyi yeteneklerinden olan Dillon Sheppard, Jabu Pule Mahlangu ve eski Tottenham Hotspur'lu defans oyuncusu Mabizela'yı renklerine kattı. Platinum Stars takımı eski bir ?Bafana Bafana? oyuncusu olan Steve Kompela tarafından yönetiliyor.

Kompela?yı hepimiz top koşturduğu Gaziantepspor ile Çanakkale Dardanelspor?dan ve futbolu bıraktıktan sonra TV?de yaptığı şovdan hatırlıyoruz.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program