Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Polokwane

Polokwane, etrafı dağ manzaraları tarafından çevrilmiş canlı, yoğun ve renkli bir harikalar diyarı olarak anlatılıyor. Kent ayrıca ilgi çekici insanlara ve dikkat çekici bir kültürel karışıma ev sahipliği yapıyor. Polokwane, Limpopo eyaletinin merkezinde konumlanmış ve Güney Afrika Cumhuriyeti?nin komşuları olan Botswana, Zimbabwe ve Mozambique tarafından çevrilmiş durumda. Limpopo'nun ekonomik ve kültürel göz bebeği olan şehir, eyalet içinde gayet çekici bir yatırım olanağı. Polokwane isminin anlamı 'güven yeri', kent önceden Pietersburg olarak biliniyordu.

TARİHİ

Polokwane taş devri göçebeleri, demir devri göçebeleri ve Avrupalı göçmenlerin tarihinin bir parçası. Mapungubwe halkı bu bölgeye 2 bin yıl önce göç etmiş. Mapungubwe?nin dünya mirası olarak nitelenen mevkisi Limpopo ve Sashe nehirleri, Zimbabwe sınırları, Botswana ve Güney Afrika kesişiminde bulunuyor. Polokwane Güney Afrika'nın en kuzeyindeki eyalet olan Limpopo'nun başkenti. Altın ilk Eersteling bölgesinde keşfedildi ve bu kentin ekonomisi için çok önemli.

FUTBOL

Polokwane'ye profesyonel futbol ilk kez 1995 yılında Real Rovers takımının ülkenin birinci futbol ligine yükselmesi ile geldi. Dynamos ve Black Leopards olmak üzere iki tane daha en yüksek seviyede mücadele etmiş eyalet merkezli takımlar ligde bulunuyor. Bu iki takım ise günümüzde alt lige düşürülmüş durumda.

Şu anda birinci ligde mücadele eden Winner's Park ise bu bölgenin bir diğer popüler takımı konumunda. Peter Mokaba Stadı ise 2006 yılının Afrikalı futbolcuları için ise hafızalarda özel bir yer tutuyor. 2001 yılında ise Didier Drogba Afrika Uluslar Kupası eleme maçında Fildişi Sahili milli takımı formasını ilk kez burada giymişti.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program