Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Nelspruit

Nelspruit kenti Mpumalanga eyaletinin başkenti. Mpumalanga yerel dilde 'güneşin doğduğu yer' anlamına geliyor. Bitişi olmayan harikulade dağlar ve Blyde River Canyon'daki Mavi Nehir ile kesişen yeşil tepelerden dolayı bu yer kesinlikle güneşin ayrılmayacağı bir yer.

Nelspruit Mbombela belediyesinin merkezine konumlanmış durumda. Kuzey bölgesinin birkaç kilometre ötesindeki Middelburg'ın küçük kasabası Botshabelo'nun köy müzesine uzanıyor. Bu da Nguni halkının büyük bir kısmına ait olan Ndebele kültürünü koruyor.

TARİHİ

Nelspruit adını 1905 yılında bu topraklara göç eden Nel ailesinden aldı. Burada büyükbaş hayvancılığı yapan aile daha sonra eyaletin merkezinden akan timsah nehrine göç etti.

Sudwala mağaraları civarı Swazi efsanesinin mekanı oldu. Dolomite mağaraları işkenceden kaçan Prens Somquba için güvenli bir sığınaktı. Daha sonra Prens Somquba'nın ölmesinin ardından geride kalan kabile üyeleri, kabile üyelerinin liderini Sudwala olarak isimlendirdi.

FUTBOL

Mpumalanga Black Aces, bu eyaletin tek profesyonel ekibi. Bundan önce 1990'ların öncesinde iki sezonunu ligin en iyi takımı olarak geçiren Dangerous Darkies, Güney Afrika Ligi'nde yarışan son elit takımdı. Nelspruit'ten çıkan en ünlü futbolcu, Bafana Bafana'nın eski defans oyuncusu olan, İtalya Serie A Ligi'nde Cagliari forması giymiş David Nyathi.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program