Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Mangaung / Bloemfont

Free State eyaletinin kalbi olan Mangaung / Bloemfontein, ülkenin en fanatik taraftarlarına sahip olan kenti. Kentin insanları sıcakkanlı ve oldukça asil insanlar olarak biliniyor. Bu kentin sakinleri Kırsal huzuru ile kent yaşamının enerjikliğini bir arada yaşıyorlar. Mangaung/Bloemfontein ayrıca Güney Afrika'nın adli başkenti.

Yerel dilde Mangaung, ?çitalarin yeri?, Bloemfontein ise çiçeklerin kaynağı anlamına geliyor. Kent içerisinde kültürel ve tarihsel zenginlikleri barındırırken, mimari zenginlikler bütün bunları pekiştiriyor.

Free State eyaletinin doğusunda bulunan Altın Kapı Ulusal Parkı içinde kumtaşı uçurumu yer alıyor. Kumtaşı uçurumu güneş ışığı yansıdığı zaman altın renginde gözüküyor. Vredefort Dome kraterinin ise 2 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor.

TARİHİ

Kentin kökeni 1800?lü yılların başına dayanıyor. Bu yıllarda Zulu Kralı Shaka kabilesi için güvenli bir barınak arayışına girer ve bu bölgeye göç eder. Burası daha sonra Şef Moshoeshoe ve Basotho kabilesinin evi olur.

Bloemfontein ise ilk olarak Hollandalı ve İngiliz göçmenler tarafından 1800'lü yılların ortasında kurulur. Rivayete göre Bloemfontein kentine bu ismi Hollandalı göçmen olan ve tarlasında çok sayıda çiçek çeşidi büyüten Johannes Nicolaas Brit vermiştir.

2000 yılının sonunda ise Mangaung Merkez Belediyesi Bloemfontein, Botshabelo ve Thaba Nchu'nun geçici merkezi konseyleri ile birleştirilir. Böylece kent Güney Afrika?nın 6. en büyük kenti olur.

FUTBOL

Bloemfontein Güney Afrika'nın en renkli, coşkulu ve gürültülü taraftarlara sahip olan kenti olarak biliniyor. Bloemfontein Celtic takımı şehirdeki en popüler takım. Takımın forması İskoç takımı Celtic'in formasından bir hayli esinlenmiş. Onun gibi yatay çizgiler şeklinde ve yeşil beyaz renklere sahip.

Bloemfontein'de futbol ilk 1891 yılında oynandı. Aberdeen, Dundee United (İskoçya), Newcastle United (İngiltere), Ajax Amsterdam (Hollanda) ve Eintracht Frankfurt (Almanya) gibi ünlü takımlar burada maçlar yaparken, Bloemfontein City şehrin ilk profesyonel kulübü.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program