Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Johannesburg

Yaklaşık 9 milyon nüfusuyla Güney Afrika'nın en kalabalık kenti olan Johannesburg, ülkede iş dünyasının merkezi. Kent ayrıca ülkenin en popüler iki takımı olan Kaizer Chiefs ile Orlando Pirates takımlarının evi konumunda bulunuyor. Johannesburg, Afrika kültürünün ve daha fazlasının tadı ile çeşitli ırktan ve kültürden insanların kaynaşma noktası olarak da kabul ediliyor.

Her ne kadar ülkenin en kalabalık kenti olsa da Johannesburg, adeta yemyeşil bir kent. Kentte 2328 tane parkın içinde konumlanmış çok sayıda ağaç mevcut.

Kültürel açıdan da zengin olan kent, bünyesinde birçok ilginç müzeyi de bulunduruyor. Bundan daha fazlası Johannesburg farklı kıtalardan, Tswana soyundan, Avrupa'dan, Hindistan'dan, Çin'den gelen insanları içinde barındırması ile tam bir Afrika kenti sıfatında.

TARİHİ

Johannesburg kentinin adı eGoli, yani altın yeri anlamına geliyor. Neolitik dönem insanları bu bölgenin ilk yerleşimcileriydi. Bu bölgenin kaderi Avustralyalı bir altın madeni araştırmacısının çalışmalarıyla birlikte değişti. Johannesburg 1886 yılında ?altına hücum? olayının yaşandığı bir kent oldu.

Kent ayrıca Apartheid yani ırk ayrımcılığı politikasının egemen olduğu yıllarda politikanın sıcak noktası konumundaydı. Kent içinde siyahların yerleşim alanı olan Soweto, Güney Afrika'nın kurtuluşunda önemli bir işlev edindi.

FUTBOL

Johannesburg Güney Afrika futbolunun kalbi ve profesyonel oyunların belkemiği konumunda. Profesyonel kulüplerin çoğunluğu bu şehirden ve etrafından geliyor. Kaizer Chiefs, Orlando Pirates, Jomo Cosmos, BidVest Wits ve ülkenin en eski kulüplerinden biri olan Moroka Swallows ülke futbolunun lokomotifi konumunda. Kent merkezi Güney Afrika futbolunun gelişiminin çekirdeği konumunda bulunuyor.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program