Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Durban

KwaZulu-Natal eyaletinin en büyük kenti olan Durban ya da diğer adıyla Ethekwini, G.Afrika'da bir birleşme yeri olarak kabul ediliyor. Güçlü bir turizm ekonomisine sahip olan kent, faklı kültürleri bir arada barındırıyor. 2010 FIFA Dünya Kupası'nda iki yarı finalden bir tanesine ev sahipliği yapacak Durban, nemli havası ile de turnuva boyunca turistler için sıcak bir yer olacak.

Durban, Afrika'nın en yoğun limanı. Bisiklet ile kent etrafında gezip farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Durban'ın kalbi ise 4 kilometre uzunluğunda olan ve üstünde yüzme havuzları ile restorantlar barındıran Golden Mile (Altın mil) sahili. Durban 15 derece civarında seyreden su sıcaklık derecesi ile yıl boyunca yüzücüler için ideal bir yer.

UShaka Marine World parkı ise içerisinde dünyanın en büyük beş akvaryumundan bir tanesini barındırıyor. Durban, turistlerin Zulu Krallığı'nın gücü hakkında deneyim yaşaması için uygun bir mekan.

TARİHİ

Durban gerçek anlamda tarihi bir kent. Kentin tarihi bundan 4 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Bu dönemin izlerini uKhahlamba/ Drakensberg National Park'ta bulunan mağara ve kayalara işlenen resimlerde gözlemlemek olası. Nitekim bu mağara ve kaya resimlerinin keşfi uKhahlamba/ Drakensberg National Park'ın UNESCO Dünya Mirası?na alınmasına yardımcı oldu.

Modern Durban?ın kuruluşu ise 15. yüzyıla dayanıyor. 1497 yılında Portekizli kaşif Vasco da Gama küçük bir göl kıyısı buldu ve burayı nehir zannederek Rio de Natal adını verdi. Ancak daha sonra buranın adı Natal Limanı olarak düzeltildi. Natal Limanı da 1835 yılında da Durban kentine dönüştü.

FUTBOL

Durban, iki Premier Lig kulübü Golden Arrows ve Maritzburg United'ın evi konumunda bulunuyor. Futbolun ülkede gelişiminde önemli bir role sahip olan Durban, 1882 yılında Pietermaritzburg County, Natal Wasps, Durban Alpha ve Umgeni Stars takımlarından oluşan Güney Afrika'nın ilk futbol ligine ev sahipliği yaptı.

Durban kenti geçmişte çok sayıda Güney Afrika lig şampiyonunu bünyesinden çıkardı. Örneğin Zulu Royals takımı 1971 yılında Ulusal Profesyonel Futbol Ligi'nin şampiyon olan ilk takımıydı. İki ana ligin birleştirilmesinden sonra Durban Bush Bucks ve Manning Rangers takımlarının ikisi birden şampiyonluğu kazanan takımlar oldular.

Durban, Liverpool'un unutulmaz kalecilerinden ibir olan Zimbabwe?li Bruce Grobbelaar'ın doğum yeri. Kent ayrıca Sibusiso Zuma, Siyabonga Nomvete ve Delron Buckley gibi yetenekli oyuncuları da bünyesinden çıkardı.

Durban, 1996 Afrika Uluslar Kupası'nda çeyrek ve yarı final karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak. 2003 yılında Güney Afrika'nın İngiltere'ye karşı oynadığı ve İngiltere'nin 2-1 üstünlüğü ile sona eren karşılaşma da bu kentte oynanmıştı.
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program