Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Kupa Özel / Kentler
geri
ileri

Cape Town

Güney Afrika'nın kozmopolit kentlerinden biri olan Cape Town, çeşitli ve farklı kültürlerin buluşma noktası olarak kabul ediliyor. Güney Afrika'nın en güzel kentlerinden Cape Town'a aşık olmamak için hiçbir sebep yok. Adeta cennet gibi bir görüntüsü olan Cape Town, muhteşem dağlar ile okyanusun arasında yerleşmiş bir kent.

Güney Afrika'da 'anne kent' olarak bilinen idari başkent Cape Town, popüler sahillerde deniz üzerinde gezmek ve balı tutmak gibi birçok aktiviteyi de içinde barındırıyor.

TARİHİ

İlk zamanlarda nüfusu 100 binlerde olan Cape Town, 1652 yılında Avrupalı denizcilerin buraya ulaşmasından sonra Afrika sahillerinden Hindistan?a doğru çıkılan yolda barınak noktası haline geldi.

Cape Town ayrıca çağdaş Güney Afrika?nın tarihinde önemli bir rol oynadı. Cape Town kentindeki en ünlü mevkilerden bir tanesi ise 1898 yılından önce politikacı mahkumlar için hapis olarak kullanılan Robben adası. Robben adası Nelson Mandela, Oliver Tambo, Walter Sisulu gibi isimler burada hapsedildikten sonra ünlü bir ada haline geldi. Cape Town 1910 yılından beri Güney Afrika'nın yasama merkezi halinde. 1885 yılında inşa edilen parlamento binası günümüzde hala kullanılıyor.

FUTBOL

Shaun Bartlett, Benni McCarthy, Andre Arendse gibi Avrupa'da oynayan birçok Güney Afrikalı üst düzey oyuncuyu dünya futboluna armağan eden Cape Town, ayrıca Avrupa'nın gözde kulüplerinde oynamaya giden oyuncuları da bünyesinden çıkardı. Eski Manchester United'lı Quinton Fortune bunun için iyi bir örnek? Bu oyuncu 1999 yılında İspanyol kulübü Atletico Madrid'e transfer olmuştu.

Güney Afrika'nın gol krallarından Benni McCarthy uluslararası başarı zevkini tadarken, Jose Mourinho liderliği altında Porto takımı ile UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu yaşadı. McCarthy ayrıca Portekiz liginde altın ayakkabı ödülüne de layık görülen oyuncu oldu. McCarthy son 10 yılda Güney Afrika'nın en ünlü oyuncularından birisi.

1998 yılında FC Zürich forması giyen Bartlett, daha sonra 2000 yılında İngiliz kulübü Charlton Athletic'e transfer oldu ve takımına İngiltere Premier Ligi'nde üst sıralara tırmanması için önemli katkılarda bulundu.

Hellenic FC takımı 1971 yılında şampiyonluk kazanan ilk Cape Town takımı olurken, bu takımı daha sonra Cape Town City takip etti. 1995 yılında Cape Town Spurs takımı ligde birinci olurken, kupada da zafere ulaşarak çifte zafer yaşayan Cape Town takımı olmuştu.

Ajax Cape Town ve Santos bu şehirdeki futbol yaşamlarını hala aktif olarak sürdürüyorlar. Ajax Cape Town Hollanda devleri tarafından kurulan bir kulüp olurken, Hollanda'nın Ajax Amsterdam takımının pilot takımı durumunda. İki takım geçmişte Steven Pienaar, Aaron Mokoena ve McCarthy gibi oyuncuları takas etmişlerdi.

Güney Afrika birinci liginde mücadele eden Sporting, FC Cape Town, Hanover Park ve Vasco da Gama gibi kulüplere sahip olan Cape Town, turnuvada yarı finale ev sahipliği yapacak..
Anket
Sizce İspanya'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında en büyük pay kime aitti?
Del Bosque

David Villa

Iniesta

Puyol

Oy Ver
 
Sonuçlar

 Saat
 Kanal
 Program