Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Haberler
"Ve rüyalarımız gerçeğe dönüştü" 

12.07.2010 10:23
Hollanda'yı uzatmalarda 1-0 yenerek dünya şampiyonu olan İspanya'ya İspanyol basınından övgüler yağdı.


0(DHA) İspanya zafer sarhoşu. İspanyol basını tarihinde ilk kez İspanya'nın Iniesta'nın golüyle dünya şampiyonluğuna uzanmasının sevincini yaşıyor.

Marca gazetesi "Şampiyonlar, şampiyonlar" ve "Iniesta bizi cennete çıkardı" başlıklarını atarken, İngiliz hakem Howard Webb'in Van Bommel ve De Jong'un kırmızı kartlık posizyonlarını affettiğini yazdı.

Iniesta'nın golünün İspanyol futbol tarihinin en önemli golü olduğunu belirten Marca: "Ve rüyalarımız gerçeğe dönüştü.. Dünya şampiyonu biziz. İspanya, futbolun olimpiyasında Iniesta sayesinde büyük bir zafer kazandı. Asla unutmayacağız. Bu günleri gördükten sonra artık rahatça ölebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.  

"Teşekkürler Iniesta" ve "Dünya şampiyonları" başlıklarını kullanan As gazetesi de Iniesta'nın attığı şampiyonluk golü için "Hayatımızın en önemli golüydü, öyle bir gol ki daha şimdiden ölümsüzleşti tıpkı bizi mutlu etmek için doğan dahi gibi" yorumunu yaptı. İngiliz hakemin kötü yönetiminden yakınan As, Iniesta'ya defelarca göklere çıkaran haberinde şu ifadeleri kullandı:

"İspanya dünya şampiyonu. Şimdiye kadar kurulmuş çok az cümle  arkasında bu kadar tarih, bu kadar tutku, mutluluk ve neşeyi barındırabilir. Ve bu kadar acıyı... bitmek bilmez sonsuz uzatma dakikaları.. neden her zaman her şey için acı cekmek zorundayız.  Zafere ulaşmak için bunca tansiyon..

Iniesta bizi ne kadar mutlu ettin. Teşekkürler bizi dünya şampiyonu yaptığın için, teşekkürler bize ne kadar büyük ve ölümsüz olduğumuzu hissettirdiğin için. Belki hiçbir zaman bizim için ne yaptığını tam olarak anlayamayacaksın ama biz asla unutmayacağız"

El Pais "İspanya dünya şampiyonu" başlığını kullandığı haberinde 11 Haziran'ın tarihi bir gün olduğunu belirterek, nefes nefese oynanan maçta her iki tarafın da eşit pozisyon yakaladığı ve Hollanda'nın çok sert oynadığını belirtti.

İspanyolları galibiyete taşıyan golün mimarı Iniesta'nın Barcelona'da oynadığını vurgulayan gazete "İspanya, dünya kupasının başlangıcından 80 sene sonra şampiyon oldu, rüyalarımız gerçek oldu" diye yazdı.

Katalan gazetesi sport "Iniesto II ve.. Dünyanın kralları" başlığını tercih ederken, Xavi, Iniesta, Puyol, Piqué, Busquets, Valdés ve Villa'nın Barcelonalı olmalarını öne çıkartı.

İspanyol milli takımının sonunda şeytanın bacağını kırdığını ve tarihinde ilk kez dünya şampiyonu olduğunu yazan Sport, "bu zafer tüm oyuncuların olmakla birlikte zaferin büyük bölümü 8 oyuncusuyla milli takımda yer alan Barça'nın" yorumunu yaptı.

Avrupa kupası ve ardından dünya kupasını kazandıktan sonra Ispanyolların şimdilik yazacağı başka tarih kalmadığını yazan Sport " bu zafer sayesinde Ispanya üzerindeki ‘başarısız' damgasını tamamen sildiği gibi, artık her şeyi yapmaya muktedir olduğunu da gösterdi" ifadelerine yer verdi.

İspanyol basınında öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

El Mundo: "Ne büyüksün İspanya!"

ABC: "İspanya eksik unvanına kavuştu"

Super Deporte: "Çığlık, kahkaya ve gözyaşı... unutulmaz bir kutlama!"


Haber Galerisi


Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmadı. Yorum yapan ilk kişi olmak için tıklayın.
 Saat
 Kanal
 Program