Sporx Ana Sayfa Ana sayfa
Haberler
Vieira'dan Drogba ve Eto'o'ya suçlama 

25.06.2010 20:42
Afrikalı futbolcuların ve takımların kupa 2010'daki kötü performansı üzerine eleştiriler ardı ardına geliyor.


0(Reuters) Afrikalı futbol uzmanları, Dünya kupasında bir çok üst düzey Afrikalı futbolcunun maçlara üzerlerinde büyük bir baskı ile çıktıklarını ve maçın galibiyetini sadece bu tür futbolculardan beklenildiğini belirttiler.

Dünya Kupası'nda mücadele eden 6 Afrika takımından sadece Gana ilk 16 ya kalmayı başardı.

Afrika takımları kupada hayal kırıklığı veren bir oyun sergiledi, bu da oyuncularda ve Afrika’daki futbol tüccarlarını bir takım arayışlara itti.

Kendi topraklarından 8 yaşında ayrılan Senegal asıllı Fransa orta saha oyuncusu Patrick Vieira “Fildişi Sahili oyuncusu Didier Drogba ve Kamerunlu oyuncu Samuel Eto’o gibi Afrikalı oyuncuların çoğu kendilerini göstermek içi oynuyor” açıklamalasında bulundu.

“Bu oyuncular Inter veya Chealsea’de oynadıklarında, bu takımlarda var olan 15 yıldız oyuncu baskıyı hep birlikte paylaşıyor” ifadesin kullanan Vieira, 1998 yılında Dünya Kupasını kaldırmıştı fakat bu turnuvada ise Fransa'da  kadroya alınmadı.

Vieira Cuma günü Soccer City stadında yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Futbolda sadece bir oyuncu tek başına galibiyeti getiremez ve takımdaki diğer futbolcularda bunu bilerek oyunlarını oynamalıdır.”

Afrika'daki iyi futbolcuların çoğu futbol hayatlarını Avrupa’da sürdürmekte, fakat milli takıma çağrıldıkları zaman aynı performansı sergilemiyorlar.

Bir zamanlar Afrika’da Yılın futbolcusu seçilmiş olan ve şu anda ise Zambiya’da Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan eski futbolcu Kalusha Bwalya şu çarpıcı açıklamalarda bulundu, “Kulüplerde oynadığımız futbolu milli takımlarda oynamıyor olabiliriz çünkü oraları bizim ekmeğimizi kazandığımız yerler yani iyi oynamaya mecburuz.”

Kalusha “Şu an ki alınan sonuçlar bize gösteriyor ki Afrikalı oyuncular kendi topraklarına gelmelidirler yani bu sonuçları bir uyarı olarak algılamalıyız” dedi ve yerli teknik direktörlerinde mutlaka elden geçirmelidir ifadelerini kullandı.

Oyuncular Avrupa da bir takımda oynama ümidiyle çantalarını toparlarken, milli takımlardaki teknik adamların çoğu ise yabancı. Mücadele eden altı takımdan beşi yabancı teknik adama sahip. Birkaç takım ise Dünya Kupasında oynama ümidiyle var olan teknik adamlarını yollayıp yerlerini yabancı teknik adamları getirdiler. Afrika futbolunun iyi bir destekçisi olan FIFA Başkanı Sepp Blatter bu konuyla ilgili eleştirilerde bulundu.

Eski Güney Afrikalı futbolcu ve teknik adam Jomo Sono şu ifadeleri kullandı, “Yapılan yabancı teknik adam değişikleri o milli takıma kalıcı sistem oturtmak düşüncesiyle yapılmaktadır.”

Sono son olarak şunları söyledi “Afrika’da yolunda olmayan bazı şeyler var çünkü yerli teknik adamlar Afrika Milletler Kupasında başarılı olabiliyor ancak aynı başarıyı Dünya Kupasında maalesef gösterilmiyor. Şu an milli takımlarımızın başında yabancı teknik adamlar bulunmakta, bu ise bana acımazsızca geliyor.”
Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmadı. Yorum yapan ilk kişi olmak için tıklayın.
 Saat
 Kanal
 Program